Warszawa. STUDIO teatrgaleria zapowiada premiery sezonu 2022/2023

Zielony aktywizm w obszarze własnego talerza w Wyspie Jadłonomia Macieja Podstawnego, inspirowany książkami Marty Dymek. Po raz pierwszy w Warszawie Łukasz Twarkowski z multimedialnym spektaklem-instalacją The Employees. Empuzjon Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka oraz Maria i Jan Peszek w muzycznej baśni Królowa Śniegu Natalii Korczakowskiej. STUDIO rozpoczyna sezon 2022/2023.

STUDIO teatrgaleria realizuje swoją misję instytucji kultury otwartej na wyzwania współczesności i różne wrażliwości swoich widzów. W sezonie 2022/2023 spektakle zaproszonych przez teatr reżyserów i reżyserek z jednej strony dotykają istotnych problemów, z drugiej sprawdzają na scenie różne potencjalne rozwiązania:

· Maciej Podstawny w spektaklu Wyspa Jadłonomia z historią o tym, jak ważne, nie tylko dla naszych ciał, ale także naszej planety jest zdrowe i świadome jedzenie (premiera: 18 listopada 2022),

· po raz pierwszy w Warszawie, Łukasz Twarkowski w The Employees zabierze publiczność w kosmiczną podróż ze społecznością skolonizowaną przez biurokrację i antyludzkie zarządzanie, poszukującą istoty humanizmu (premiera: 21 stycznia 2023),

· Robert Talarczyk zmierzy się z najnowszą powieścią noblistki Olgi Tokarczuk Empuzjon, poruszając temat, o którym dziś nie da się milczeć i w którym wciąż jako społeczeństwo mamy wiele do zrobienia czyli stereotypów dotyczących męskości i kobiecości (premiera warszawska: 19 maja 2023),

· dyrektorka artystyczna STUDIO, Natalia Korczakowska w spektaklu Królowa Śniegu z Marią Peszek w roli Kaja i Janem Peszkiem w roli Królowej Śniegu zaproponuje publiczności zabawę narracją kultowej baśni Andersena w poszukiwaniu jej aktualności (premiera: 10 czerwca 2023).

Sezon teatralny 2022/2023 w STUDIO rozpoczyna się 15 września o godz. 19.00 (czwartek) pokazem spektaklu Metafizyka dwugłowego cielęcia w reżyserii Natalii Korczakowskiej. W ramach obchodów 50-lecia teatru odbędzie się rozmowa Studio-Witkacy w dniu rocznicy śmierci Witkacego (18 września o 17.30) z Ewą Bułhak, Natalią Korczakowską i Przemysławem Pawlakiem o tradycji inscenizacji dramatów artysty na scenie STUDIO. Prel egenci odnosić się będą do trzech kolażowych scenariuszy, na podstawie których powstały spektakle Szajny, Grzegorzewskiego i Korczakowskiej.

„Dla mnie będzie to dwunasty sezon w STUDIO. Chcemy czujnie i krytycznie komentować rzeczywistość, ale także, w niełatwych czasach, poszukiwać rozwiązań, proponować je, rozmawiać o nich z publicznością i próbować nowego. W nowy sezon artystyczny wchodzimy w zaangażowanej i profesjonalnej ekipie, do której dołączą nowe osoby” – podkreśla Dyrektor STUDIO Roman Osadnik.

Pierwszą premierą sezonu jest Wyspa Jadłonomia w reżyserii Macieja Podstawnego. Kulinarno-podróżniczo-kryminalno-rewolucyjny spektakl dla dzieci, młodzieży i dorosłych powstaje z inspiracji Jadłonomią – cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek oraz propagowaną przez autorkę filozofią roślinnego gotowania, ale również Alicją w Krainie Czarów, Spirited Away, czy W krainie bogów Hayao Miyazakiego. To kolejne przedstawienie realizowane przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską z myślą o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji przez teatr. Tym razem duet twórców zaprosił do współpracy nad scenariuszem dramatopisarza Jana Czaplińskiego. Bohaterką przygodowo-sensacyjnej opowieści, czerpiącej z tradycji japońskich filmów anime, jest dziewczynka M., która mierzy się z groźnym potworem, czernią, która zagraża całemu światu, zwłaszcza zaś dorosłym. Wyspa Jadłonomia to spektakl o zmianie myślenia. Ale ponieważ samo myślenie nie wystarczy również o potrzebie działania. Na scenie zobaczymy: Daniela Dobosza, Tomasza Nosinskiego, Maję Pankiewicz, Marcina Pempusia i Ewelinę Żak. Premierę zaplanowano na 18 listopada.

W 2020 roku dystopijna literatura science-fiction wzbogaciła się o nową pozycję, The Employees duńskiej powieściopisarki i poetki Olgi Ravn, którą opublikowano w dwudziestu czterech krajach i nominowano do Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2021 roku. Historia opowiadana przez Ravn zainspirowała Łukasza Twarkowskiego, jednego z najbardziej interesujących twórców teatralnych do pracy nad spektaklem-instalacją The Employess w STUDIO. Trzeba podkreślić, że będzie to pierwsza premiera tego reżysera w Warszawie. Akcja sztuki rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości, na statku kosmicznym, na którym przebywają ludzie i humanoidalne roboty. Zarówno powieść Ravn, jak i spektakl Twarkowskiego wydają się zadawać jedno z najbardziej podstawowych pytań, o to, czym właściwie jest ludzka świadomość? Czy mózg i umysł to jedno i to samo? The Employees Twarkowskiego, podobnie jak wiele jego wcześniejszych realizacji, opiera się tradycyjnemu rozumieniu teatralności i sprawia, że widzowie stają się częścią antyutopijnego świata, a nie tylko obserwatorami. W spektaklu zagrają: Dominika Biernat, Daniel Dobosz, Sonia Roszczuk, Paweł Smagała i Rob Wasiewicz. Premierę zaplanowano na 18 stycznia 2023.

Adaptacji najnowszej powieść noblistki Olgi Tokarczuk Empuzjon na język teatralny podejmie się reżyser, aktor i zarówno Dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, Robert Talarczyk. To kolejna, po monodramie Byk na podstawie tekstu Szczepana Twardocha, koprodukcja STUDIO z teatrem ze Śląska. Spektakl Talarczyka to doskonała okazja do przyjrzenia się temu, co tak naprawdę wiemy o świecie, a co pozostaje przed nami w ukryciu. Ta opowieść, błyskotliwie analizująca to, co męskie i kobiece w kulturze, traktuje również o poszukiwaniu własnej tożsamości w świecie bezmyślnie powielanych poglądów i uprzedzeń. Premiera warszawska: 19 maja 2023, pokaz prapremierowy 12 maja w Katowicach.

Królowa Śniegu wg Hansa Christiana Andersena w reżyserii Natalii Korczakowskiej (premiera: 10 czerwca) ma być baśnią dla osób dorastających i dojrzałych, w której porywająca forma porusza problemy współczesności. Wyobraźmy sobie Królową Śniegu H. C. Andersena jako krytykę współczesnej cywilizacji z Marią Peszek w roli Kaja i Janem Peszkiem w roli Królowej Śniegu. Wyobraźmy sobie jak razem z aktorkami i aktorami STUDIO bawią się narracją kultowej baśni Andersena i odkrywają jej aktualność, przy akompaniamencie związanego z Marią zespołu muzyków grających na „żywo”. Ostatnia premiera sezonu jest koprodukcją teatru z Międzynarodowym Festiwal Teatralnym Boska Komedia i Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie.
 

Sezon 2022/2023 to także początek prób do nowej produkcji Krystiana Lady Mahagonny. Powidoki (tytuł roboczy) na podstawie songów autorstwa Kurta Weila i Bertolda Brechta oraz nowa kompozycja Kasi Głowickiej z tekstami Bartosza Fisza Waglewskiego. Na scenie oprócz śpiewających aktorów i aktorek pojawią się młode muzyczki i muzycy z Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod kierownictwem dyrygenta Adama Banaszaka. Premiera zaplanowana jest na 2 września 2023 na Dużej Scenie im. Józefa Szajny.

Ponadto w repertuarze STUDIO po raz dwunasty odbędzie się sezon transmisji pokazów cyklu The Met: Live in HD 2022–23. Przed nami dziesięć spotkań z trzema premierowymi tytułami operowymi: Medeą Luigi Cherubiniego (22 października), The Hours Kevina Putsa (10 grudnia) i Championem Terence’a Blancharda (29 kwietnia). Tegoroczny sezon pokazów z Met rozpocznie się 22 października o godz. 18.30 transmisją Medei Cherubiniego z Sondrą Radvanovsky w roli tytułowej.

W nowym sezonie 2022/2023 do zespołu artystycznego STUDIO dołączy aktorka teatralna i filmowa, Maja Pankiewicz. Aktorka wcześniej związana z Teatrem Starym i Teatrem Ludowym w Krakowie. Za rolę Soni w Wujaszku Wani w reż. Małgorzaty Bogajewskiej otrzymała główną nagrodę aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie oraz Grand Prix 62 Kaliskich Spotkań Teatralnych. W STUDIO w sezonie 2021/2022 można ją było zobaczyć w roli Reginy w Bowie w Warszawie w reż. Marcina Libera na podstawie Doroty Masłowskiej. Pankiewicz zobaczymy na scenie już w październiku. Natomiast nowym kierownikiem literackim teatru został dramaturg, poeta, fotograf, autor scenariuszy Marcin Cecko. Od 2010 roku jako dramaturg i autor scenariuszy współpracował z najciekawszymi reżyserami i reżyserkami młodego i średniego pokolenia, zrealizował ponad trzydzieści spektakli w teatrach instytucjonalnych w Polsce i za granicą.

W Galerii STUDIO w nadchodzącym sezonie odbędzie się kilka wystaw indywidualnych kobiet z wątkami feministycznymi oraz z działaniami perfomatywnymi. Do 23 października trwa wystawa Krystyna Piotrowska. Studium (kuratorka: Dorota Jarecka). Prezentowane prace artystki nawiązujące do problematyki tworzenia i kwestionowania kobiecej tożsamości. Wizerunki twarzy i ciała to konstrukty społeczne, abstrakcyjne symbole, służące porozumieniu na temat tego, jak powinna wyglądać i zachowywać się kobieta. Od 10 listopada do 4 grudnia pokazany zostanie projekt Murmur szwajcarskiej artystki Ernestyny Orlowskiej (kuratorka: Paulina Olszewska), który będzie stanowić przestrzeń refleksji o możliwościach myślenia postantropocentrycznego. W przestrzeni Modelatorni zaprezentuje nowy projekt fotograficzny Oskar Dawicki Mężczyźni łączącym elementy performansu i portretu fotograficznego w duchu typowego dla tego artysty, egzystencjalnego fatalizmu. Wystawa w ramach Warsaw Gallery Weekend we współpracy z Galerią Raster (29 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-19.00). Na przełomie roku artyści Wojtek Ziemilski i Wojtek Pustoła zaprezentują instalację Pamięć jest naszym słabym punktem ze ściśle określonych grup rekwizytów pozyskanych z magazynów Teatru Studio w jednej z przestrzeni galerii (11 grudnia 2022 - 8 stycznia 2023). Obraz Janiny Węgrzynowskiej znajdującej się w Kolekcji Galerii Studio jest podstawą do projektu Kim jest Janina Węgrzynowska? (kuratorka: Paulina Olszewska), w którym artyści i artystki (Agata Bogacka, Agnieszka Grodzińska, Marcin Dymiter, Magda Franczak, Jenny Brockmann, Dagmar Schürrer) zaproponują prace zainspirowane jej twórczością (16 stycznia - 12 marca 2023). W dniach 20 marca - 21 maja 2023 otworzy się wystawa indywidualna artystki wizualnej, malarki, performerki i autorki instalacji oraz interwencji w przestrzeń publiczną, Zuzanny Hertzberg. Na zakończenie sezonu 2022/2023 odbędzie się wystawa Wyspy. Możliwości wspólnoty / Possibilities of Togetherness (5 czerwca - 23 lipca 2023). Wystawa przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Chalupeckiego w Pradze. W wystawie wezmą udział artyści z Polski, Niemiec oraz Republiki Czeskiej. Na przełomie marca i kwietnia Galeria Studio zaprezentuje wybrane prace ze swoich zbiorów sztuki współczesnej w OPENHEIM znajdującej się w historycznym budynku przy Placu Solnym we Wrocławiu.

Na zakończenie obchodów 50-lecia STUDIO przygotowuje premierę książki o pierwszym dyrektorze teatru, Józefie Szajnie pod redakcją Agnieszki Berlińskiej. Sezon teatralny 2022/2023 zakończy się 19 czerwca 2023.

„Nie rezygnuj z kultury z powodów finansowych. W teatrze trwają akcje sprzedażowe «Płać ile możesz» oraz «STUDIO za 25». Akcje mają na celu zapewnić dostęp do kultury osobom o skromniejszych zasobach finansowych”podkreśla Roman Osadnik, Dyrektor Teatru. Ponadto STUDIO udostępnia pulę biletów dla osób z Ukrainy za symboliczną złotówkę na wszystkie repertuarowe spektakle i wystawy w galerii. Bilety można nabyć w kasie biletowej za okazaniem dokumentu potwierdzającego narodowość. Więcej informacji o wydarzeniach i biletach na stronie www.teatrstudio.pl.

STUDIO teatrgaleria

pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

INFORMACJE

AUTOR

ŹRÓDŁO

DATA

15 września 2022

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

SKAN