Sztuka Szajny i rzeźby Wowry. Ciekawe wystawy w Muzeum Śląskim

Retrospektywna wystawa dzieł Józefa Szajny oraz sztuka ludowa, która wyszła spod ręki Jędrzeja Wowry, czekają na nas w Muzeum Śląskim. Warto się wybrać!

100 × TeArt. Wolność Józefa Szajny to tytuł ekspozycji poświęconej Józefowi Szajnie, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Zapisał się nie tylko jako twórca autorskich, nowatorskich spektakli, ale również jako malarz, scenograf, reżyser, teoretyk teatru.

W siedmiu kręgach

Na ekspozycji zgromadzono 100 prac, oddając głos temu wybitnemu artyście, przedstawiając jego dzieła – projekty scenografii, obrazy, instalacje – i obszernie cytując wypowiedzi.

Sala, w której prezentowane są dzieła, została podzielona na siedem kręgów znaczeniowych. Tematami są doświadczenia obozowe, znaki i metafory charakterystyczne dla twórczości Szajny, teatr paniki i sklejony świat – pojęcia odnoszące się do teatru narracji plastycznej. Wyodrębniono też obszary ilustrujące myśli: „Człowiek jest podmiotem, nie przedmiotem świata” oraz „Przez pracę staję się optymistą”.

W ostatniej części – „Teatr jest moją intymnością” – zawisły wybrane obrazy z ważnego cyklu „Epitafia i apoteozy”. Wejście na salę prowadzi przez wyciętą w czarnej ścianie sylwetę – symboliczną pustkę, najbardziej rozpoznawalny znak Szajny.

Wystawa prezentowana będzie w przestrzeni wystawy stałej Centrum Scenografii Polskiej (poziom –4) do 8 stycznia 2023 r.

Snycerz bogów

W budynku Centrum Scenografii Polskiej pokazywana jest z kolei wystawa Arcyświątkarz Wowro, poświęcona twórczości Jędrzeja Wowry – ludowego rzeźbiarza, beskidzkiego gawędziarza, najpopularniejszego twórcy ludowego okresu międzywojnia.

Tego niezwykłego artystę za życia okrzyknięto ostatnim „świątkarzem beskidzkim”, „snycerzem bogów”, a nawet „arcyświątkarzem”.

Są tu prace twórcy z kolekcji Muzeum Śląskiego oraz eksponaty i archiwalne fotografie użyczone przez inne instytucje.

– „Wystawa daje nam okazję do obcowania z przedwojenną sztuką ludową. Jest w pewnym sensie aneksem do ekspozycji stałych prezentujących dzieła sztuki nowoczesnej, plastyki nieprofesjonalnej czy dawnej sztuki sakralnej. Teraz do głosu dopuszczamy twórcę ludowego, który opowiada o swojej «strugacce», z właściwym sobie czarem przenosząc nas w świat swoich świątków” – mówi Joanna Kryszka, kuratorka wystawy.

Dzieła Jędrzeja Wowry oglądać można do 4 września.

INFORMACJE

AUTOR

Łukasz Karkoszka

ŹRÓDŁO

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

DATA

10 czerwca 2022

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

SKAN