O wystawie „100 × TeArt. Wolność Józefa Szajny” w IT

4 października o godz. 18.00 odbędzie się w Instytucie Teatralnym wieczór poświęcony Józefowi Szajnie i inicjatywom podejmowanym przez instytucje kultury z okazji jubileuszu stulecia urodzin artysty. W ramach wydarzenia Jolanta Niedoba kuratorka z Muzeum Śląskiego w Katowicach opowie o wystawie 100 × TeArt. Wolność Józefa Szajny .

Ekspozycję powstałą dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Józefa Szajny, tworzy sto prac: projekty scenograficzne, malarstwo i kompozycje przestrzenne. Wśród nich znajdują się oryginały, których wizerunki zostały użyczone do wystawy Puste pole. Przestrzeń wyobraźni w Teatrze Ludowym w Krakowie – Nowej Hucie.

Dla Szajny pierwotną wartością była wolność, którą dawała mu niczym nieograniczona kreacja. Ważne miejsce zajmuje instalacja Reminiscencje wraz z cytatem korespondującym z tytułem: Reminiscencje to nie tylko rzecz o pamięci, ale ostrzeżenie przed zagładą i dziś możliwą.

Szajna budował teatr według zasady układów, ciągów obrazów i symboli, co jest widoczne w aranżacji. Wejście na salę prowadzi przez wyciętą w czarnej ścianie sylwetę, najbardziej rozpoznawalny znak Szajny, multiplikowany w narracji. Na rewersach ekspozytorów wyświetlono animację ożywionych Mrowisk i sylwet.

Wrażenia dopełnia ekspresyjna, nieregularnie rytmiczna muzyka Aleksandra Lasonia skomponowana do spektaklu Ślady .

Wystawę w Muzeum Śląskim można oglądać do 8 stycznia 2023 roku.

INFORMACJE

AUTOR

ŹRÓDŁO

Materiał Instytutu Teatralnego

DATA

1 października 2022

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

SKAN